ANA SAYFA

ÇİSİL ÇİSİL YAĞMUR, MİMARLIK’TA KADİM KTMT ÇOK MAĞRUR

 50.yıl logolu benim katıldığım ilk etkinlik. Kadim topluluğumuzun kadim müziği için…kadim bir müzik grubu Mimarlıkta. Kadim bir ustalar topluluğu.

  Tanıdığımız, sevdiğimiz dostlarımız hemen hepsi. Bizden içimizden…mürekkebini yalamışlar ODTÜ’nün ve KTMT’nin.

  Kadife kırmızı perdenin üstünde asılı topluluk bayrağımız ve 50.yıl logolu flamalarımız. Sahi bu kırmızı perdesi kaç yıllık Mimarlık’ın. Sahnedeki ahşap taban da silinmiş boyaları ve eskimiş tahtasıyla bana doğup büyüdüğüm ve geçenlerde yıkılan köyümdeki kerpiç evimizin önündeki cumbanın tahtalarını hatırlattı; yalnız onlar gıcırdardı bunları yapan saglam yapmış gıcırdamıyor.                                                                  

 Bu bir avuç kadim sazendeler için, bana bazen de eski Roma amfi tiyatrolarını hatırlatan, soğuk basamaklarda bir avuç kadim dinleyici. Bizim Derin Grup provasından çıkan kadim grubumuz en ön sırada, yani imparatorların (!) locasında. Canan Hocam üşümüş olacak ki paltosunu hiç çıkarmadı; belki de müziği tamamen içine katmak istedi ve saklamak.

 Ama tınılar başlayınca doluyor sahne ve kulaklar…alkışlar kopunca doluyor, çınlıyor tüm salon…üstelik son tını, son titreşim sönümlenmeden başlamıyor alkışlar. Ahhh Sevgi Abla, gelmezsen işte böyle kaçırırsın böyle performansı ve böyle kadim dinleyiciyi.

 Yarım düzine siyahlar içinde sahnedekiler. Bir Miyase içlerinde çiçek bu kara böceklerin. Ama tambur ayrı bir güzel…orta boy viyalonsel yanında keman ile başka güzel…ortada Ömür ömür katıyor kanun hükmümde kararnamelerle ve yanında udi tamamlıyor damgaları.

 Alper Uzkur tanıdık bir yüz, tanburi ve Erol Hocamızın talebesi; gelmişti de onun 60.yıl konserine. Şimdilerde Ankara’da Kültür Bakanığı Korosunda…yani bir omuz mesafesinde.

 Viyalonsel Serhat Yıldırım, Angora Güzel Sanatlar Lisesinde hoca. Udi Mehmet Uğur Özakalın ise Çaresaz^dan transfer. Volkan Şef, Ömür ve Miyase bizim çocuklarımız…bizim dostlarımız zaten. Hepsi de akran gibi…hepsi de keyif alarak tınlattılar siyahlar içinde ve soğuk geceyi ısıtarak…dışarıda yağan yağmurun bir doğa makamıyla çatılara vurduğu gibi damlalarını.

 Gelmeyenler bir demet gül olsun…kulaklarına Dolmayan tınılar gözlerine dolsun…isteyenin yüreklerine bülbüller okusun…ama bil ki bugün burda yoksun.

 50. Yilimiz kutlu olsun.    // 2 mart 17 ...20.20-22.00; Bir Fakir Mustafa Tuygun //

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERDAR OLUN

isim
e-posta

Map

BilerChildrenLeg og SpilAutobranchen