MEŞK MECLİSİ

Bilindiği üzere icra etmek, dinlemeye nazaran daha çok çalışmayı; severek, aşkla çalışmayı gerektiriyor. Aşk olmayınca meşk olmaz sözü de buradan geliyor. Kültürümüzün dayandığı temel öğretim yöntemi meşk'tir.

Müzikten hat sanatına kadar geleneksel sanatlarda eserleri ustalar gibi icraya gayret ederek; bıkmadan, usanmadan ve aşk ile yapılan çalışmalara meşk diyoruz. Bu yöntem, aynı zamanda usta-çırak ilişkisi etrafında örülen toplum yapısını disipline eden bir öge olmuştur.

Osmanlı’dan Cumhuriyete kuşaklar arasında bilgi ve tecrübe aktarımı meşk ile sağlanmıştır.

Meşk, toplumsal hafızanın oluşmasında; sanatçıların ortak bir aidiyet duygusu edinmelerinde bir harç ödevi görmüştür.

Ankara'nın ilk, Türkiye'nin ikinci üniversite korosu olarak 1967 yılında kurulan ODTÜ Klasik Türk Müziği Topluluğunda (KTMT) uzman sanatçılar ve hocalar tarafından Türk Müziği derslerinin yanı sıra; kanun, ud, ney, kemençe, keman, yaylı tanbur ve ritim saz gibi enstrüman dersleri ve ses-nefes eğitimi verilmektedir.

1976 yılından beri KTMT bünyesindeki korolar ile diğer bazı korolarda yaylı tanbur sanatçısı olarak bulunan ve 2000 yılından bu yana enstrüman dersleri de veren Bekir Güven hocamız ile ODTÜ öğretim üyelerinden, topluluğun en kıdemli keman sanatçılarından, Prof. Dr. Canan Toker hocamızın etrafında, ODTÜ’lüler, Tıbbiyeliler, Harbiyeliler ve Mülkiyelilerin yanı sıra başka okul mezunlarının da katılımıyla, bir dostluk ve meşk grubu oluştu.

Topluluk binamızda hafta sonları buluşmak, müzik çalışmak, kolay kolay vaz geçilemeyecek bir alışkanlık oldu. Derslerimizde meşk yöntemini uyguladığımız için grubumuza Meclis-i Meşk adını verdik.

Bekir hoca bir yandan yaylı tanbur eğitimine devam ederken bir yandan da repertuvar çalışmaları başlattı. Bu çalışmalarda notalardan da yararlandık, büyük sanatçıların icralarından da. 2008 yılından bu yana 5 konser gerçekleştirdik.

 

 

 

MEŞK MECLİSİ KATILIMCI LİSTESİ

  

Şef: BEKİR SITKI GÜVEN (Y.Tanbur)

CANAN TOKER (Keman)

 AHMET ULUS (Ud)

 AYHAN ESİN (Ud)

 AYNUR ILGAZ (Ud)

 DERYA POTUR (Kanun)

 DİNÇER YİĞİT

 DÜNDAR KINCAL (Kanun)

 ENDER ARKAN

 ERSOY YILMAZ (Ud)

 FAZİLET YÜCEL (Ud)

 GÜLTEN YALÇIN

 HALİL KURT (Ud)

 HASAN SALTIK (Tanbur)

 HÜLYA KAHRAMAN (Kanun)

 İBRAHİM TOPTEPE (Ud)

 İHSAN FEYZİBEYOĞLU (Ud)

 KURTCEBE KIRMIZILAROĞLU (Ud)

 MUZAFFER TIRAŞ

 RIDVAN UĞURLU

 SABİHA DEĞİRMENLİ (Ud)

 SELİS ÖNEL (Ritim Saz)

 SEMİH SEÇKİN (Ud)

 SEVİL GÜÇLÜ

 SUZAN KINCAL (Lavta)

 ŞİNASİ ERTEKİN (Ritim Saz)

 ÜNAL ASLAN (Y.Tanbur)

 ZEKİ AKTAKKA (Ud)

HABERDAR OLUN

isim
e-posta

Map

BilerChildrenLeg og SpilAutobranchen